Pierwiosnek (Phylloscopus collybita) to rodzima świstunka, liczna i pospolita w Polsce, bardzo podobna do piecuszka. Z wierzchu ptak ten jest oliwkowobrunatny, od spodu białawy. Na gardle i piersi znajduje się delikatna żółta plama. Nad okiem biegnie jasna, krótka brew. Nogi i dziób są ciemne (w przeciwieństwie do piecuszka).
Preferuje środowisko leśne. Pojawia się także w różnego typu zadrzewieniach. W Polsce jest to ptak liczny na terenie całego kraju.
To ptak częściowo wędrowny, zimowiska znajdują się na południu Europy, w Afryce i Azji. To jedna z niewielu świstunek, które zimują w Europie. Jest samotnikiem.
To jeden z pierwszych ptaków, jakie pojawiają się wiosną po odbyciu migracji z terenów zimowisk.

 

Piecuszek (Phylloscopus trochilus) to bardzo podobna do pierwiosnka krajowa świstunka. Ma dłuższe niż pierwiosnek skrzydła. Ubarwienie ma bardziej żółte. Brew jest bardziej wyraźna. Osobniki młode mają żółty spód. U ptaków dojrzałych żółty kolor występuje na piersi i gardle, a spód jest białawy. Kolor upierzenia zależy od pory roku.
Na zimę odlatuje do Afryki poniżej równika. Preferuje lasy z bogatym podszyciem, także śródpolne zadrzewienia. W Polsce spotykany jest na terenie całego kraju. Jesienią ptaki te tworzą zwykle małe grupy. Nie jest tak ruchliwy jak pierwiosnek.[/su_note]