Batalion (Philomachus pugnax) to piękny ptak z podrodziny biegusów. Samiec jest większy od samicy. W okresie godowym (maj-czerwiec) wokół szyi samca pojawia się kryza, a długie pióra są zakręcone i odstają na boki głowy przypominając kształtem uszy. Kryza może być biała, beżowa, ruda lub czarna z różnymi odcieniami. Nie ma dwóch tak samo ubarwionych osobników. Nogi mają kolor kryzy. Grzbiet i skrzydła są czarnobrązowe, brzuch biały. Poza okresem godów zarówno samiec jak i samica są szaro-płowe. Lata w dużych stadach, świetnie manewruje w powietrzu.
Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje do nas z Afryki i południowej Azji od końca marca do maja, odlatuje od początku lipca do października. W Polsce zamieszkuje rozległe łąki oraz bagna, gnieździ się nielicznie.
Batalion odbywa malownicze toki grupowe, podczas których samce walczą ze sobą w milczeniu.
U batalionów, które tokują grupowo, można odnaleźć podobieństwa do ludzkich zachowań. W czasie takiej godowej dyskoteki całe towarzystwo skacze jak szalone, podryguje, a nawet się przewraca. Nie widać w tym żadnej prawidłowości. Okazuje się jednak, że decyduje kolor. Superatrakcyjne kolorystycznie samce mają kumpli satelitów, którzy korzystają na tej znajomości, zdobywając samice zainteresowane samcem alfa. Przecież wiadomo, że alfa nie zaspokoi wszystkich.