Mysikrólik (Regulus regulus) jest powszechnie uważany za najmniejszego polskiego ptaka. Ma krępą budowę ciała. Z wierzchu jest oliwkowozielony, od spodu jaśniejszy. Na głowie znajduje się żółta, czarno obrzeżona, podłużna czapeczka. Czasem u samców pasek ten ma pomarańczowy kolor. Na skrzydłach można dostrzec dwa białe paski. Obszar wokół oczu jest jasny. Oczy są czarne. Młode osobniki nie mają czapeczki.
W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju. Jest dość pospolity, a w niektórych latach zdarzają się masowe pojawy. Najliczniej występuje wówczas na wybrzeżu. Preferuje lasy iglaste i mieszane.
To bardzo ruchliwy ptak. Jest częściowo osiadły. U nas występuje przez cały rok. Ptaki te charakteryzuje duża śmiertelność podczas mroźnych zim. Podczas lęgów przejawia silne zachowania terytorialne. Czasem towarzyszy stadom sikor.
To najmniejszy ptak w Polce. Waży zaledwie od 4 do 7 g i osiąga rozmiary około 9 cm długości ciała, a rozpiętość skrzydeł wynosi 13-15 cm.

Zniczek (Regulus ignicapillus) to mały ptak z rodziny mysikrólików, bardzo podobny do mysikrólika zwyczajnego. Prawie kuliste ciało z wierzchu jest oliwkowozielone, jasne od spodu. Nad okiem biegnie biała brew, a przez oko ciemny pasek. Pod okiem znajduje się biała kreska. Po bokach szyi znajduje się żółta plama. Samica ma żółty pasek na głowie, samiec ma także pomarańczowe pióra na czubku. Na skrzydłach można znaleźć dwa jasne paski.
W Polsce jest nieliczny, ale lęgowy. Przebywa w lasach iglastych, także mieszanych. Polskie zniczki na zimę odlatują na zachód Europy lub nad Morze Śródziemne.
Ptak ten jest trudny w obserwacji, gdyż zwykle przebywa wysoko w koronach drzew.