Kukułka (Cuculus canorus) to ptak z rodziny kukułkowych. Samiec ma wierzch, szyję oraz pierś jasnoszare, ciemniejszy ogon z białymi plamami, zakończony pręgą. Jego spód jest biały z szarym pręgowaniem poprzecznym. Ma żółte tęczówki. Samica ma rdzawy nalot na przodzie ciała, niektóre samice są całe rdzawe z brązowym rysunkiem. Samiec i samica są tej samej wielkości.
Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje od kwietnia do maja, odlatuje od sierpnia do początku października. Zimuje w Afryce. Zjada owady, szczególnie gąsienice motyli, także te włochate, w których inne ptaki śpiewające nie gustują.
Kukułka jest pasożytem lęgowym – swoje jaja podrzuca do gniazd ptaków wróblowatych. Pierwsze lęgnie się pisklę kukułki i instynktownie wyrzuca jaja gospodarza. Gospodarzami w Polsce są najczęściej pliszka siwa, świergotek drzewny, piegża, pokrzewka jarzębata, gąsiorek, pleszka, kopciuszek, trzcinniczek.
Pod koniec sierpnia kukułki samotnie odlatują do Afryki, na południe od Sahary. Lecą samodzielnie i instynktownie nocą, orientując się jedynie na podstawie gwiazd. Nie mogą podążać za przedstawicielami własnego gatunku, bo ich nie znają.