Kokoszka, kokoszka zwyczajna (Gallinula chloropus), dawna nazwa: kurka wodna, to niewielki ptak z rodziny chruścieli, podobny nieco do łyski. Skrzydła i wierzch ciała są ciemnobrązowe, prawie cała reszta ma czarny kolor. Po bokach ciała biegną białe kreski, układające się w ukośną linię. Podogonie jest białe z czarnym pasem. Charakterystyczna dla kokoszki jest czerwona płytka na czole i czerwona nasada dzioba. Koniec dzioba jest żółty. Nogi mają zielony kolor. Palce są bardzo długie. Kokoszka ma zwyczaj zadzierania ogona do góry.

W Polsce nie jest liczna, ale może się pojawiać na terenie całego kraju poza terenami wysokogórskimi. Preferuje zarośnięte zbiorniki wodne.

W okresie lęgowym ptak ten żyje w rozproszeniu. Prowadzi dość skryty tryb życia pośród wodnej roślinności. Poza sezonem lęgowym często bardzo ufna w stosunku do człowieka i coraz częściej przebywa na stawach w miejskich parkach.

Kokoszka lubi chodzić po roślinności unoszącej się na powierzchni wody. Czasem nurkuje. Większość osobników podejmuje wędrówki na zimowiska późną jesienią i wraca wczesną wiosną. Podczas pływania ptak  charakterystycznie kiwa głową.