Trzmielojad (Pernis apivorus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych, bardzo podobny do myszołowa, o zmiennym upierzeniu. Kolor piór może być od białawego do brunatnego. Spód ciała zawsze jest jaśniejszy. Nogi są żółte, dziób czarny. Na sterówkach występują 3 lub 4 poprzeczne pasy. Oczy są żółte. Wokół dzioba, w odróżnieniu od innych ptaków drapieżnych, trzmielojad posiada łuskowate pióra, które chronią go przed ukąszeniami.

Żyje w prawie całej Europie i zachodniej części Azji. Zimuje w Afryce środkowej. Zamieszkuje skraje niewielkich zadrzewień. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, liczniejszym na południu kraju.

Przylatuje do nas w końcu kwietnia i maju, odlatuje od sierpnia do września. W powietrzu zawisa wyjątkowo. Jego pokarmem są żądłówki, w szczególności osy, szerszenie, trzmiele i inne owady. Czasem łowi drobne kręgowce, na przykład żaby. Potrafi rozkopać gniazdo owadów i plastry z czerwiami przenosić do swojego gniazda. Pisklęta karmione są larwami trzmieli i os. Gniazduje na skraju lasu, zwykle wysoko na drzewie liściastym.
Trzmielojad jest odporny na użądlenia – pióra ptaka układają się w swego rodzaju pancerz, chroniący całe ciało ptaka, dlatego – w przeciwieństwie do innych ptaków, trzmielojad nie ma miejsc, w których upierzenie jest minimalne.
Zimowiska trzmielojadów są najbardziej odległe ze wszystkich gatunków rodzimych ptaków drapieżnych.